نام كاربري: كلمه عبور:

  متن خبر
متن سخنرانی آقای مهندس علی موحد دبیر انجمن در همایش کیفیت در ساخت و ساز

                                                     بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب حضورسروران عزیز وارجمند، خانم ها، آقایان، فعالان بخش ساختمان

لازم میدانم مراتب خوشحالی خود را و مدیران و کارکنان انجمن دارندگان نشان استاندارد ایران  را حضور شما مهندسین، کارشناسان ، صاحبان صنایع ساختمانی و حوزه های مرتبط ابراز نموده و تقدیم دارم.

خدا را شاکریم و همراهی های شما را پاس میداریم که در اثر این مساعدت و همراهی باردیگر توفیق آن را یافتیم که حضور مجموعه ای از کارشناسان و مدیران و اساتید و متخصصین یکی از بخشهای بسیار پر اهمیت اقتصادی اجتماعی و فرهنگی کشور را زیر یک سقف داشته باشیم و امید آنکه حاصل این تلاش شامل دیدگاهها و افکار و اندیشه ها و نظرات عالمانه و تخصصی شرکت کنندگان بصورتی مکتوب در اختیار مراجع ذیربط که از جمله آنان میتوان به سازمان  ملی استاندارد، شهرداری ها، مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، دانشگاههای مهندسی و معماری و گروهها و موسسات کارشناسی و تحقیقاتی قرار گیرد و مفید واقع شود و مسئولین ذیربط بتوانند در تصمیم گیریها و برنامه ریزیها و حتی مطالعات آتی ازآن بهره جویند.

     دنیای پیشرفته امروز به سازه های مهندسی و پدیده های معماری فقط از زاویه کاربرد مکانی نمی نگرد، که مثلا فلان ساختمان یا برج مسکونی راصرفا تا آن حد که میتواند تأمین کننده مسکن عده ای باشد، ارزیابی یا هدف گذاری کند ، علوم مهندسی و فنی به آندرجه از پیشرفت رسیده که همه جنبه ها وتأثیرات متقابلی را که یک سازه مهندسی، حتی در حد ساختمانی کوچک ، میتواند بر محیط اجتماعی و زیست مردم و کشور و در عرصه بین المللی داشته باشد، مورد توجه ویژه قرار داده و بهمین جهت محصول تلاش مهندسین علاوه بر اینکه یک محصول مهندسی و معماری  باهدف اولیه تأمین نیاز مکانی است اما یک پدیده اقتصادی ، فرهنگی، دینی، تاریخی ،اجتماعی، علمی و شاید حتی سیاسی به حساب می آید و این جامعیت موضوع است که اهمیت این فن وصنعت را نسبت به بسیاری ازتلاشهای بشری متمایز و شاخص میگرداند .

      مهندسین در ارزیابی ، طراحی ، تدوین و تنظیم ضوابط حرفه ای، در مورد مسئولیتی که عهده دار میگردند ، نظام دقیق آفرینش و مهندسی جهان را الگوی فکر و ذهن خود قرار میدهند و با همه وجود باور  دارند که عامل استواری  و ماندگاری نظمی است که با اندیشه و کردار مهندسین، در قالب کیفیت، عینیت می یابد .

     زبان و اندیشه و کردار مهندس بر جذمیت منظقی ریاضیات استوار است و نظم و ترتیب در همه شئونات زندگی وی ساری و جاری است که اگر نباشد مهندس نیست و به سبب همین جامعیت است که بصورتی شگفت انگیز میتواند به تحلیل همه جانبه پدیده ها بپردازد و جالب است که شاخه های دیگر فعالیتهای اقتصادی و اجتماعی و سیاسی نیز یاد گرفته اند که علوم و ابزار مهندسی را در پیشبر اهداف حرفه ای خود بکار گیرند، واژه هائی  مثل مهندسی فروش ، مهندسی سلامت ، مهندسی انتخابات و غیره به گوشمان آشناست ، و این رویکرد ضرورتی است اجتناب ناپذیر ، انسان در همه زمینه ها و شئونات زندگی میتواند از نظام مهندسی بهره گیرد.

    توصیفی که یکی از پایه گذاران مهندسی و معماری نوین لوکوربوزیه سوئیسی از برجهای همه کاره امروزی (100سال بعد از خودش ) دارد ، گوئی هم اینک در یکی از آنها سکونت گزیده و همه چیز را از نزدیک مشاهده مینماید و این نیست جز جامعیت مهندسی و علوم مربوط با آن .

     از زاویه مردم شناسی هم اگر مروری در احوالات مردم ایران داشته باشیم شاهد نوعی تعلق خاطر به سازه های مهندسی و معماری خواهیم بود که ریشه در تاریخ زندگی مردم دارد ، کم نیستند ساختمانهائیکه مقدس شمرده میشوند ، زیارتگاهها و مساجد جای خود دارند.

     این همه فضائل ، فقط افتخاراتش نصیب  مهندسین و معماران و صاحبان صنایع ساختمانی نمیگردد که مسئولیت آنان را ده چندان میکند، میدانیم به ارزشهای شغلی خود خود واقف هستید ، عرایض اینجانب را نیز بعنوان یکی از آحاد این جامعه ، به نمایندگی  بخش مهمی از فعالان اقتصادی و اجتماعی ، حمایت و همراهی خود تلقی فرمائید که قدر دان شما هستیم و به توفیقاتی که دست یافته اید افتخار میکنیم ، در عین حال یادمان باشد که در کشور زلزله خیزی زندگی میکنیم که چشم امیدمان در کیفیت بناها به دست و بازوی قدرتمند وتفکر و اندیشه والای شماست ، خدا یار و نگهدارتان باد.

     باوجود همه این ارزشها متأسفانه در کشورمان با برخی پدیده  های نامیمون در این زمینه مواجه هستیم ، بطور مثال چه بسیار ساختمانهای ده پانزده ساله داریم که کلنگی بمعنی غیر قابل استفاده به حساب می آیند، یا پدیده بسازو بفروشی آنچنان ذهن مردم را خراب کرده که بعضا از آنها با الفاظی ناخوشایند یاد میشود ، چرا که همین مردم شاهد تخریب محیط زیست و بافت های ارزشمند فرهنگی هستند و آسیبهای جدی که به برخی مناطق وارد میگردد آزارشان میدهد.

    همین منطقه ای که حضور داریم یکی از مناطق بسیار زیبا و خوش آب و هوای کشورمان بود ، بنام گلابدره ، و حتی قراربود باغ شهر باشد ، ولی متأسفانه هجوم ساخت و سازهای بی رویه و نامناسب وضعیت تأسف باری را بوجود آورده است ، در کوچه ای در مجاورت هتل آزادی شاهد ساخت و سازی در حجم ده هزار واحد مسکونی هستیم ، به کجا چنین شتابان ؟

      در کشورهای منضبط که دارای نظام شهر سازی هستند و بدان تقید دارند کوچکترین تغییر در محیط زیست و معماری و مهندسی و بافتهای شهری و غیر شهری بسادگی میسر نیست ، و لو لازم باشد مسیر راهی و راه آهنی را تغییر دهند . شهرهای مابشدت در معرض تصمیمات غیر مهندسی و غیر فنی و مغایر با همه اصول شهرسازی است .

راه حل پیشنهادی چیست ؟

قبل ارائه پیشنهاد چند جمله ای راجع به استاندارد بحضور تان تقدیم کنم .

شعار امسال جهانی استاندارد این بود ،" استانداردها اعتماد سازند "  ، به یقین باید بر شالوده محکم نظم وقانون و کیفیت استوار گردند  تابتوانند اعتماد ساز باشند .

     سازمان ملی استاندارد با عمر حدود50 سال تحت همین عنوان به امر استاندار اشتغال دارد ،والحق در زمینه محصولات صنعتی خوب عمل کرده ،اگر چه بهتر از این میتوانست عمل کند و کارنامه درخشان تری ارائه نماید ، به سبب تلاشهای انجام شده قدردانشان هستیم و موفقیت روزافزونشان را از خدای بزرگ مسئلت داریم اما تمرکز بر محصولات صنعتی کافی نیست وبسیاری از بخشهای اقتصادی و غیر اقتصادی هستند  که مفغول مانده و بهمین سبب سیستم استاندارد ایران در برخی جهات ازترازجهانی عقب افتاده است . شاید گفته شود استاندارد فقط در خصوص محصولات صنعتی کافی است اما به ساختار شورای عالی استاندارد که بنگریم خلاف این اثبات میشود.

     شورا های عالی متعددی در کشور داریم مثل شورای عالی انفورماتیک ، شورای عالی بانکها وغیره  که سطح اداری آنها تا حدود معاون وزیر و پائین تر است ، مثلا رئیس شورای عالی بانکها با آنهمه اهمیت،خود رئیس بانک مرکزی است ، اما رئیس شورای عالی استاندارد کشور رئیس جمهور است و اعضا آن عبارتند از معاون رئیس جمهور ، رئیس محیط زیست ، وزرای صنعت ، معدن و تجارت ، بهداشت ودرمان و آموزش پزشکی ، جهادکشاورزی ،نفت و نیرو ، کار و رفاه اجتماعی ، مسکن و شهر سازی ، دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح ، فرهنگ وآموزش عالی ،دادستان کل کشور ، رئیس اتاق بازرگانی رئیس سازمان ملی استاندارد که دبیر جلسه هم هستند   و چند کارشناس دیگر .

؟میشود از جامعیتی که قانونگزار برای این ترکیب در نظر گرفته فقط انتظار استاندارد کردن  محصولات صنعتی را داشته باشیم ؟ که اگر فرضاً تمام محصولات هم استاندار شوند فقط حدود 20 در صد تولید ناخالص ملی را شامل میگردد ، پس تکلیف بقیه چیست ؟

به باور ما ترکیب عالی فوق بیانگر این است که همه شئونات اقتصادی کشور که در حال حاضر مهمترین وبزرگترین بخش آن خدمات است باید زیر چتر استاندارد قرارگیرد و اینجاست که میخواهیم بگوئیم البته از مسئولین استاندارد کشور بخاطر زحماتی که میکشند متشکریم و در عین حال متأسفیم و گلایه داریم که چرا فقط بر محصولات صنعتی تمرکز شده وبقیه بخشها یا مغفول مانده یا تلاش استاندارد چندان پررنگ و مؤثر نبوده است  و اینجاست که مثلا مشاهده میکنیم مصالح ساختمانی  پرکیفیت ودارای نشان استاندارد کشورمان ، بعضا به نحوی مصرف میشود که ساختمان 15 ساله اش کلنگی از آب در می آید ، یا کرارا میشنویم که در اثر تخریب فلان ساختمان ، ساختمان مجاور فرو ریخت و چند کارگر یا سکنه در زیر آوار ماندند و بعد از آن هم مقداری اظهار تأسف و بازهم تکرار . علت نیز روشن است زمینه فعالیت های بی کیفیت و غیر استاندارد برای برخی فراهم است وبعضا مانعی بزرگ برای توسعه و پیشرفت فعالیتهای قانونمند است و اگر بهمین روال پیش رود، دیگر فرصتی  برای متخصصین واجد شرایط و صلاحیت باقی نمیماند.

پیشنهاد ما به جامعه مهندسی و معماری کشور این است که بجد ازسازمان ملی استاندار خواهان تدوین و تنظیم استاندارد های ملی در همه زمینه های ساخت و ساز با مشارکت و همکاری سازمانهای مهندسی و بنگاهها و انجمنهای صنفی و تخصصی ذیربط  باشند تا علاوه بر اینکه دست بساز و بفروشهای بی صلاحیت که فقط هنرشان دستیابی به منابع مالی است و جز منافع کوتاهمدت خویش دغدغه ای ندارند کوتاه شود و هم شهرداریها و برخی سازمانها اینگونه محیط زندگی و زیست مردم را دچارآسیب نکنند ، هرچند با اهداف خیر خواهانه.

یاد آوری این نکته ضروری است که توجه داشته باشیم که در کشور عزیزمان بسیاری از فعالیت ها و از جمله بیمه ، مالیات ، و بانکداری که در ربط مسستقیم فعالیتهای اقتصادی هستند با استانداردهای پذیرفته شده و تجربه شده و کارآمد کشور های  پیشرفته فاصله ای بسیار دارند که بدون آنها توسعه پایدار حاصل نخواهد شد ، ضمن اینکه  شاید بتوان گفت نبود استاندارد های لازم زمینه را برای اینهمه فساد که هر روزه شاهدش هستیم فراهم آورده است و اینجاست که حوزه مسئولیت سازمان ملی استاندارد بسیار فراتر از تمرکز بر محصولات صنعتی است

    در نهایت به نمایندگی از دارندگان نشان استاندارد و فعالان اقتصادی که کیفیت را حق مسلم انسانی میدانند و آنرا ستون فقرات فعالیتهای خود قرار داده اند از مجموعه استاندارد کشور میخواهیم که امورات اجرائی را که بسیار پرحجم است و انجام آنها با کیفیتی بالاتر، از بخشهای خصوصی بر می آید به تشکلهای صنفی مربوط واگذارند وخود به توسعه استاندارد به سایر بخشها ی اقتصادی بویژه بخشهای خدماتی بپردازند و تدوین و تنظیم ضوابط کیفی مورد نیاز را با همکاری نهادهای بخش خصوص در دستور کار قرار دهند  و مسیر توسعه را هموار سازند ..  سلامتی و موفقیت روزافزون شما را از خدای بزرگ مسئلت دارم، از شرکت مهستان برای مدیریت و اجرای برنامه سپاسگزارم.   تاريخ درج خبر: 1395/08/04 منبع خبر:


نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط روابط عمومی انجمن در وب سایت منتشر خواهد شد
نظرهائی که حاوی تهمت یا افترا باشد  و یا  غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
نام
ایمیل
نظر*

© 1393
کلیه حقوق این سایت متعلق به انجمن دارندگان نشان استاندارد ایران می باشد
206659